Zautomatyzowane systemy zadawania paszy

Niemożliwe byłoby ręczne karmienie kilkuset czy więcej zwierząt gospodarskich. W związku z tym budynku inwentarskie bardzo często zaopatruje się w systemy, które znacznie ułatwiają karmienie. Obecnie rolnictwo jest coraz bardziej zautomatyzowane, a ta automatyzacja dotyczy również sektora hodowli zwierząt.

Budowa paszociągu: orurowanie, silnik i spirala

paszociągi spiralneW nowoczesnych budynkach, fermach zwierząt gospodarskich pojawiają się takie systemy jak paszociągi. Służą one do transportowania paszy. Pasza znajduje się zazwyczaj w miejscu magazynowania czyli np. w silosie obok budynku inwentarskiego. Po uruchomieniu paszociagu podłączonego do silosa pasza transportowana jest do miejsca karmienia zwierząt, czyli najczęściej do koryta (w przypadku trzody chlewnej). Takie paszociągi spiralne mają bardzo charakterystyczna budowę. Jak sama nazwa wskazuje, we wnętrzach rur znajdują się spirale, które przesuwają paszę. Szybkość takiego przesuwu może być różna. Wszystko zależy od jakości całego systemu paszociągowego, ale również od rodzaju karmy, która jest transportowana. Możliwe jest np. transportowanie pasz suchych, ale również wilgotnych. Wilgotne ziarno jak najbardziej można transportować za pomocą paszociągu. Poradzi on sobie również ze śrutą czy też innymi karmami. Warto zwrócić uwagę na to, z jakich podstawowych elementów zbudowany jest paszociąg. Jego budowa wcale nie jest skomplikowana. W paszociągu znaleźć można orurowanie, spiralę i oczywiście silnik, który ma za zadanie napędzać całe urządzenie.

Wybór właściwych elementów podzespołu paszociągu może zagwarantować, że urządzenie to będzie służyć w budynku inwentarskim przez długie lata. Warto postawić na sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów, nawet jeśli kosztuje nieco więcej. Paszociągi powinny gwarantować maksymalną wydajność.