Tanie materiały opałowe

Do niedawna brykiet torfowy używany był jedynie do spalania w kominkach. Nie da się ukryć, że spełniał on swoje zadanie wyśmienicie. Ktoś w końcu stwierdził, że warto zacząć stosować brykiet torfowy do ogrzewania naszych domów. Pomysł ten był strzałem w dziesiątkę. Obecnie produkowane są już nawet specjalne kotły grzewcze, w których spala się taki rodzaj brykietu. 

Brykiet do ogrzewania domów

brykiet torfowyZalety spalania torfu sięgają bardzo zamierzchłych czasów. Do ogrzewania służył on już nawet prymitywnym ludziom i był świetną alternatywą dla drewna. Obecnie torf wszedł na stałe do listy materiałów opałowych. Występuje on jednak jako brykiet torfowy, który powstaje w skutek prasowania torfu przez urządzenia zwane brykietownicami. Efektem działania takich urządzeń są małe prostopadłościenne bloki, które swoim wyglądem przypominają cegłówki. Wiele osób uważa, że brykiet torfowy jest zbyt mało wydajny. Nie jest to jednak prawdą bowiem z licznych badań wynika, że kaloryczność takiego brykietu sięga nawet do osiemdziesięciu procent kaloryczności najlepszej jakości węgla. Wynik ten jest więc bardzo dobry. Dużo osób kupuje węgiel słabej jakości i w tym przypadku jedna tona brykietu torfowego będzie w stanie zastąpić nawet dwie tony takiego węgla. Kolejną zaletą brykietu torfowego,  o której koniecznie trzeba wspomnieć jest jego cena. Obecnie za jedną tonę takiego materiału opałowego zapłacimy nie więcej niż 500zł a w niektórych punktach można spotkać go nawet w cenie 380zł/t.

Generalnie kupując brykiet torfowy warto pomyśleć o tym by zakupić go jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Najtańszy brykiet można zakupić wczesną wiosną gdy nasze piece grzewcze nie są już tak mocno eksploatowane. Jeśli posiadamy dużą kotłownię to dobrą praktyką będzie kupno większej ilości takiego brykietu.