Rodzaje paszowozów do karmienia zwierząt

 

Obecne gospodarstwa rolne nie przypominają za bardzo tych sprzed kilku dekad. Dziś, by gospodarstwo przynosiło zyski musi mieć konkurencyjne ceny swoich płodów. By móc sobie na nie pozwolić musi uprawiać lub hodować na dużą skalę. Obecnie opłaca się hodować zwierzęta: opasane i mleczne, ale w dużych ilościach.

Co powinien posiadać wóz paszowy?

wozy paszoweHodowcy wiedzą, ile taka hodowla potrafi zjeść, dlatego w każdym tego typu gospodarstwie znajdzie się jakiś wóz paszowy. Korzystając z każdego paszowozu trzeba wybrać odpowiedni system żywienia zwierząt. To już jest jednak bardziej zaawansowana kwestia, a podstawową jest jego wybór ze względu na zespół tnąco-mieszający. Stąd wozy paszowe występują w dwóch typach: ślimaki mają orientacje pionową lub poziomą. Dość istotną kwestią jest producent wozu. Od niego zależy gwarancja i dostępność, na przykład do regenerowanych części. Paszowozy są przecież użytkowane codziennie przez wiele lat i normalne jest, że się zużywają. Dzięki ich pracy oszczędzamy mnóstwo czasu i zarabiamy przez to pieniądze. Wozy paszowe posiadają – lub powinny posiadać – wagę, która pozwala na powtarzanie idealnie ustawionej dawki pokarmowej. Żaden człowiek tego nie powtórzy. Obecnie w Polsce najbardziej popularne są wozy ze ślimakami pionowymi, choć wydłużają one czas cięcia poszczególnych składników. Zwolennicy mieszadła pionowego, wspominają również o tym, że upowszechnia się kiszenie traw w pojedynczych belach owiniętych folią.

Jeśli hodowca zna już temat, będzie wiedział, jaki rodzaj wozu mu odpowiada. Jeśli temat jest jeszcze obcy, warto skonsultować swoje potrzeby z fachowcem, ponieważ źle dobrany wóz paszowy nie będzie miał w pełni wykorzystanego swojego potencjału. A za wóz trzeba zapłacić, więc najlepiej jest zarobić na nim jak najwięcej.