Jak posadzić truskawki?

 

Wiele osób z niecierpliwością czeka na połowę maja, bo zaczynają się wtedy pojawiać na targach i bazarach, pierwsze truskawki. Jeżeli wiosna i lato obfitują w duże ilości słońca, to owoce są wyjątkowo słodkie i smaczne.

Uprawa truskawek na działce

jak sadzić truskawkiWiększość osób, które posiadają ogród, albo działkę, decydują się na uprawę choć małego ogródka warzywno – owocowego. Do najczęściej sadzonych produktów należą pomidory, marchewki, maliny i truskawki. Każdy produkt wymaga nieco innego sposobu sadzenia i pielęgnacji, dlatego przed przystąpieniem do siania, lub sadzenia, trzeba dokładnie sprawdzić jak sadzić truskawki, czy pomidory. Wszystko co najcenniejsze znajduje się w glebie, więc przede wszystkim musi być żyzna gleba, bogata w minerały. Nie może ona też być zbyt sucha, bo nic na niej nie wyrośnie. Truskawki możemy sadzić w sezonie jesiennym, wczesno – wiosennym, a nawet przez cały rok. Sposób sadzenia zależy od rodzaju sadzonek. Te, które są przeznaczone do uprawy w doniczce w domu, możemy sadzić przez okrągły rok. Świeże, zielone sadzonki najlepiej się przyjmują kiedy są sadzone w okresie od września do końca października, bo nie ma jeszcze wtedy przymrozków, które mogłyby uszkodzić rośliny. Tak posadzone truskawki, spokojnie przezimują czas mrozów, a na wiosnę wypuszczą plony, z których kila miesięcy później będziemy mogli zbierać owoce. Truskawki będą słodkie i soczyste, kiedy w fazie wzrostu i dojrzewania nie będzie im brakowało słońca, ani wody. Ważna też jest gleba, z której rośliny czerpią minerały.

Truskawki muszą być sadzone w niewielkich, kilkunastocentymetrowych odstępach na grządkach. W ten sposób umożliwimy roślinie swobodne puszczanie plonów i łatwo będzie zebrać dojrzałe owoce. Po zbiorach, rośliny należy krótko przyciąć, aby nie rosły wzwyż.