Jak izolować piwnicę?

Wiele osób budujących nowe domy decyduje się również na wybudowanie piwnicy. Pamiętać jednak trzeba przy tym, że piwnica wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Musi być ona nie tylko izolowana termicznie, ale również posiadać odpowiednie systemy, które zapobiegną jej zalaniu wodami gruntowymi lub opadowymi w razie ulew. Dzięki dostępnym na rynku materiałom, zabezpieczenia takie można wykonać bez większych problemów.

Hydro i termoizolacja piwnicy

izolacja piwnicyZanim rozpocznie się budowę domu, pamiętać należy o tym, aby wykonać badania gruntu. Pozwoli to ustalić nie tylko czy nadaje się pod zabudowę, ale również czy można wybudować na nim dom podpiwniczony. Jeżeli bowiem poziom wód gruntowych będzie zbyt wysoko, a ich samych będzie bardzo dużo, podpiwniczenie nie ma sensu. Jeżeli natomiast działka na to pozwala, pamiętać trzeba będzie o tym, że potrzebna będzie odpowiednia izolacja piwnicy. Nie chodzi jednak wyłącznie o termoizolację, która o wiele bardziej potrzebna jest w nadziemnych częściach budynku, a przede wszystkim o hydroizolację. Polega ona na zastosowaniu zabezpieczeń zapobiegających napływowi wody do wnętrza pomieszczeń. Specjalistycznych sklepach budowlanych dostępnych jest wiele materiałów, które pozwalają na wykonanie tego typu prac. Do podstawowych należą specjalne folie, którymi zabezpiecza się fundamenty i całą część podziemną. Innymi są natomiast rury drenarskie i elementy studzienek, które wykorzystać można do zbudowania zewnętrznego systemu drenażu.

Budowa domu z podpiwniczeniem wymaga przeprowadzenia wcześniej odpowiednich badań, dotyczących poziomu wód gruntowych. Pamiętać także należy o tym, że piwnica wymaga właściwych zabezpieczeń przed wodą. Specjalistycznych sklepach zakupić można w tym celu specjalny rodzaj folii, a także elementy systemu drenażu zewnętrznego.