Czym są tabliczki znamionowe?

W wielu branżach wymaga się szczegółowego oznaczania narzędzi, urządzeń oraz zbiorników gromadzących jakiś materiał – dzieje się tak zwłaszcza tam, gdzie do czynienia ma się z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia spowodowanym stosowaniem niebezpiecznych substancji, a także jakiegoś ciężkiego sprzętu. Istnieją różne sposoby zamieszczania na nich informacji tego typu.

Zastosowanie tabliczek znamionowych

tabliczka znamionowaCo bardzo istotne, informacje na temat środka transportu, parametrów jakiegoś urządzenia lub zawartości danego zbiornika muszą zostać umieszczone w miejscu widocznym oraz nienarażonym na uszkodzenia mechaniczne, lub bezpośrednie oddziaływanie szkodliwych substancji. Wszystkie informacje muszą również być czytelne oraz zrozumiałe dla potencjalnego odbiorcy. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzają się tabliczki znamionowe, które są wyjątkowo praktyczne. Wykonuje się je zwykle z anodowanego aluminium. Co warto podkreślić, każda tabliczka znamionowa powinna być przystosowana indywidualnie do specyfiki branży, w jakiej znajdzie zastosowanie. W tym celu poziom anodowania może być zmienny w zależności od potrzeb zamawiającego. Jakkolwiek by było, materiał ten jest dostosowany do różnego rodzaju warunków atmosferycznych – bez względu na to, czy wystawiony jest na działanie silnego promieniowania słonecznego, intensywne opady deszczu czy wiatru, powinien na długo zachować świeżość i nie ulegać pokrywaniu korozją, co jest ogromną jego zaletą.

Tabliczki znamionowe powinny zawierać na sobie treść informującą o podstawowych danych technicznych urządzenia, jego nazwie, producencie, numerze seryjnym oraz roku produkcji. W przypadku zbiorników z substancjami szkodliwymi powinna znaleźć się na niej także krótka wzmianka o przepisach bezpieczeństwa.